تبلیغات
نوابیسم

نوابیسم
امام علی (ع) : کسی که بوقت یاری رهبرش در خواب باشد،زیر لگد دشمنش بیدارمیشود.
قالب وبلاگ


بر آنچه گذشت شکر وبرآنچه می آیدتوکل بر خودت

در دینمان از تو عافیت می خواهیم چنانچه در بدن هایمان خواستار تندرستی هستیم.

ای بندگان خدا؛ عطای دنیایی که به شما پشت می کند ومی رود رابه لقایش ببخشید،هر چند دو دستی به آن چسبیده اید ونمی توانید دل بکنید؛

دنیایی که بدنهایتان رافرسوده میکند هر چند دوست داشتید جوان بماند؛

مَثَلِ شما ودنیا ،  مَثَلِ مسافرانی است که تا مسیری را طی می کنند فکر می کنند به مقصد رسیده اند (مثل مسافری که یک دفعه از خواب بیدار میشود وفکر می کند به مقصد رسیده است )

ویا مَثَلِ کسانی که نشانه ای را نشان کرده اند وفکر می کنند به آن دست یافته اند؛

ای بسا راکبانی که به سمت هدفشان در تاخت بودند تا بدان برسند.

به چه دل ببندد کسی که  سرنوشتش فقط یک روز است وبیش ازآن نیست؛ ودر پشت سر خود طالب و خواهان تیزچنگی (مرگ )رامی بیندکه اورا به بیرون از دنیا هدایت می کند.

پس در عزت وفخر فروشی دنیا غوطه ور نشوید وگول زینت و نعمت هایش را نخوریدواز سختی های آن جَزَع نکنید ودلتنگ نشوید؛ چرا که عزت وفخرش روبه انقطاع است و زینت ونعمتهایش روبه نیستی ، وسختی هایش رو به پایان ؛ هر زمانی در آن به پایان می رسد وهر جانداری در آن رو به موت است.

اگر عقل دارید در آثار انسانهای اولین برای شماعلائمی است ودر اجدادتان محل های عبرت وبصیرت.

آیا نمی بینید که گذشتگان تان دیگر بر نمی گردندو وارثان تان باقی نمی مانند ، مگر نمی بینید اهل دنیا شب وروزشان در حالات مختلف سپری می شود( شب در یک حال هستند وصبح می کنند در حالی دیگر) : 

یکی می میرد گریه می کنند،دیگری عزادار می شود،دسته ای دیوانه ومریضند ، ودسته ای از آنها عیادت می کنند، و آن یکی در حال جان کندن ؛ وکسی به دنبال دنیا طلبی است در حالیکه مرگ به دنبالش خود اورا طلب می کند، غافل از مرگی که مرگ ازاو غافل نیست.

وچرخه ای که ادامه دارد وآیند گان نیز راه گذشتگان (شما) را می پیمایند.

تنها کلیدِ یاد آوری نابودگر لذتها ویقه گیرنده در شهوت هاست؛ آنکه آرزو های طول ودراز را از بین می برد مخصوصادر مواجهه انسان با اعمال قبیح.(مرگ)

از خودش مدد بجوی دربجای آوردن واجبات حقش ودر شکر نعمت های بی پایانش از حیث عدد وشمارش.


 برگرفته از خطبه 98 /فیض کاشانی

طبقه بندی: کلید(بازخوانی نهج البلاغه )،
برچسب ها: لذت، شهوت، نهج البلاغه، نابودگر،
[ پنجشنبه 1 تیر 1391 ] [ 01:23 ق.ظ ] [ حاج ابراهیم ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

خلاف تفکر علمی جدید ، «آدم» خود مقصد و مقصود خلقت کائنات است و همه عالم اکبر عرصه ای است تا این کهکشان کعبه و این منظومه خورشیدی خلق شوند و این سیاره خاکی که نگین انگشتری عالم است و حجت اولین و آخرین خداوند را در خود می پرورد . یعنی همه عالم خلق شده است تا آدم خلق شود و اگر قدمای ما می گفتند که زمین مرکز عالم است ،این سخنی نیست که کوپرنیک و گالیله با یک تلسکوپ بتوانند آن را نفی کنند .
حقیقت آخرین چیزی است که بشر _ در مقام کلی خویش _ به آن خواهد رسید و بنابراین ، «حکومت حق» که بر مطلق عدل بنا شده، آخرین حکومتی است که در سیاره زمین بر پا خواهد شد. همه تحولات تاریخی در حیات بشر «در انتظار موعود» صورت گرفته است، چه بدانند و چه ندانند.
نویسندگان
لینک دوستان
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
Online User
IranSkin go Up

ایران رمان